Super League | «Βλέπει» Ευρώπη ο ΠΑΣ Γιάννινα – Νίκησε εκτός τη Λαμία και έριξε τον ΠΑΟΚ στην 4η θέση

0
310

Με γκολ του Σάλιακα στο 54′ οι Ηπειρώτες πέρασαν με 0-1 από το «Πανθεσσαλικό»

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε απόψε ο ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 1-0 της Λαμίας στο «Πανθεσσαλικό» για την 12η αγωνιστική της Super League. Έτσι ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, διότι μπορεί να ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ στους 19 πόντους, αλλά τον είχε νικήσει στην πρεμιέρα στην Τούμπα.

Οι Γιαννιώτες έφτασαν στη μεγάλη νίκη με ένα πανέμορφο μακρινό σουτ του Μανώλη Σάλιακα. Από την άλλη, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έμεινε στην 12η θέση με 10 βαθμούς.

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΠΑΣ έδειξε μεγαλύτερη όρεξη για να βρει ένα γκολ. Οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξάν πίεζαν ψηλά τους γηπεδούχους, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν ιδιαίτερα. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία των Ηπειρωτών ήρθε στο 31′ όταν ο Γιαν-Μαρκ Σνάιντερ ανάγκασε τον Θανάση Γκαραβέλη σε εντυπωσιακή επέμβαση. Η Λαμία είχε ναι μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα με αυτήν. Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες και χωρίς τέρματα, περιγράφεται στην ΕΡΤ.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν. Στο 54ο λεπτό, ο Σάλιακας πήρε μερικά μέτρα εκτός περιοχής και με ένα εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-0. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ΠΑΣ παραχώρησε πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Λαμία συνέχισε να έχει την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε 70 λεπτά αγώνα, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου δεν είχε ούτε μια τελική προσπάθεια στον στόχο. Η εικόνα δεν άλλαξε καθόλου στο τελευταίο τέταρτο με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει μια φαινομενικά εύκολη νίκη.

Πηγή: news.gr