Ολυμπιακοί Αγώνες | «Χρυσός» ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος, «πέταξε» στα 8,41 στο τελευταίο του άλμα (βίντεο)

0
653

Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι, πλέον, ο κορυφαίος αθλητής στο μήκος στον κόσμο, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2021 στο Τόκιο, κάνοντας 8,41 στο τελευταία του άλμα στο μήκος, και σήκωσε την Ελλάδα ψηλά.

Το «χρυσό» αγόρι από τα Γρεβενά τα κατέφερε στο Τόκιο και έγραψε ιστορία στους Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς στο τελευταίο του άλμα προσγειώθηκε στα 8,41μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος.  Με τους διοργανωτές να… συνοδε΄ύουν τη μεγάλη του επιτυχία με Ζορμπά και συρτάκι στο στάδιο!

Ο 23χρονος αθλητής Γιώργου Πομάσκι και πρωταθλητής Ευρώπης έγινε ο πρώτος άνδρας μετά τον Κώστα Τσικλητήρα που ανεβαίνει στο βάθρο στα οριζόντια άλματα για τη χώρα μας.

Μέχρι και την τελευταία προσπάθεια του, ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν πέμπτος, αλλά απέδειξε πως έχει τεράστιο ταλέντο αλλά και ψυχή. Με ένα συγκλονιστικό άλμα στα 8.41μ. στην τελευταία του προσπάθεια, «ξέρανε» τους δύο Κουβανούς που βρισκόντουσαν στις πρώτες θέσεις κι ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, το οποίο είναι το δεύτερο για την ελληνική αποστολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μετά από αυτό του Στέφανου Ντούσκου στην κωπηλασία.

σπουδαίος πρωταθλητής ανέτρεψε όλα τα δεδομένα στον τελικό, αφήνοντας την τελευταία στιγμή στη δεύτερη θέση τον Ετσεβαρία, ο οποίος ναι μεν πήδηξε κι αυτός στα 8.41μ., αλλά η δεύτερη επίδοση του ήταν χειρότερη (8.09μ.) από του Τεντόγλου (8.15μ.).

Ο Κουβανός που μετά την τρίτη του προσπάθεια, φαινόταν ότι έχει πρόβλημα τραυματισμού στο πόδι του, δεν κατάφερε καν να κάνει άλμα στην έκτη του προσπάθεια κι έτσι ο Μίλτος Τεντόγλου πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, ο Μίλτος Τεντόγλου ξεκίνησε με άλμα στα 8.11μ., ενώ στη δεύτερη και την τρίτη του προσπάθεια ήταν άκυρος.

Στο τέταρτο άλμα, ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε 8,10μ., στον πέμπτο 8.15μ., αλλά τα άλματα αυτά όχι μόνο δεν του έδιναν το χρυσό μετάλλιο, αλλά τον έβγαζαν εκτός βάθρου. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο άλμα, όπου ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε την απόλυτη ανατροπή και πήρε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 8.41μ.