Ολυμπιακοί Αγώνες | Ανετα στους «16» η Σάκκαρη, νίκησε 2-0 τη Στογιάνοβιτς

0
372

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, η Μαρία Σάκκαρη επιβλήθηκε άνετα της Νίνα Στογιάνοβιτς από τη Σερβία, με 2-0 σετ, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους «16» του τουρνουά και μάλιστα στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη κατάφερε να κάμψει εύκολα στο πρώτο σετ την αντίσταση της αντιπάλου της, Νο 90 στον κόσμο, με 6-1 σε 31 λεπτά, ενώ και στο δεύτερο σετ κατάφερε να επικρατήσει άνετα με 6-2, σε 35 λεπτά. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Σάκκαρη επί της Στογιάνοβιτς, μετά τη νίκη της το 2015 στο Μινσκ.

Στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά η Σάκκαρη θ’ αντιμετωπίσει αύριο τη νικήτρια του αγώνα Σβιτολίνα (Ουκρανία)-Τομλιάνοβιτς (Αυστραλία) που διαγωνίζονται στις 08:00 το πρωί ώρα Ελλάδος.

Να σημειωθεί πως η Σάκκαρη ισοφάρισε την καλύτερη πορεία από Ελληνίδα τενίστρια σε ολόκληρη την ιστορία των Ολυμπιακών αγώνων, την οποία είχε πετύχει η Λένα Δανιηλίδου το 2004 στην Αθήνα. Αύριο θα έχει την ευκαιρία να γίνει η πρώτη Ελληνίδα που θα μπει στα προημιτελικά ενός Ολυμπιακού τουρνουά.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Σάκκαρη έκανε μόλις τρία αβίαστα λάθη σε ολόκληρο τον αγώνα, πετυχαίνοντας και έξι winners. Η Στογιάνοβιτς από τη μεριά της κατάφερε να πετύχει μόνο δύο winners, ενώ υπέπεσε σε 11 αβίαστα λάθη.

Στο 1ο σετ η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια κέρδισε πέντε γκέιμ στη σειρά και μετέτρεψε πολύ γρήγορα το 1-1 σε 6-1, για να το κατακτήσει μέσα σε μισή ώρα. Πολύ δυνατά αγωνίστηκε και στο 2ο σετ, προηγούμενη αρχικά με 2-0. Η Στογιάνοβιτς μείωσε σε 2-1 και αργότερα ανέτρεψε το 0-40 για να κρατήσει ξανά το σερβίς της και να πλησιάσει στο 3-2, όμως τελικά το double break έγινε για τη Σάκκαρη, που κέρδισε τους 12 από τους 14 τελευταίους πόντους του αγώνα και κατέκτησε το 2ο σετ με 6-2.

Πηγή: DikaiologitikaNews