«Αργυρός» ο Στέφανος Ντούσκος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

0
222

Το αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας που διεξάγεται στο Μπλεντ της Σλοβενίας κατέκτησε ο Έλληνας πρωταθλητής, Στέφανος Ντούσκος στο απλό σκιφ ανδρών.

O Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε δυνατά, με τον Βούλγαρο Βασίλεφ και τον Ολλανδό Βαν Λίεροπ να τον πιέζουν, όμως είχε μικρό προβάδισμα στο πρώτο πέρασμα των 500 μέτρων. Ο Γερμανός Ζάιντλερ έκανε επίθεση και πέρασε για λίγο μπροστά όμως ο Ντούσκος άρχισε να πιέζει και έτσι πέρασαν πολύ κοντά το πρώτο πέρασμα, με τον Ντούσκο να βρίσκεται πίσω μόλις 0.60. Η συνέχεια ήταν… θρίλερ. Ζάιντλερ και Ντούσκος πήγαιναν μαζί, με την πρωτιά να αλλάζει συνεχώς χέρια, και πλέον το ζήτημα ήταν ποιος θα αντέξει έως το τέλος. Στα 1500μ. ο Βαν Λίεροπ πέρασε πρώτος, αφήνοντας δεύτερο τον Ντούσκο και τρίτο τον Γερμανό και όλα πλέον θα κρίνονταν στα τελευταία μέτρα. Ο Ολλανδός είχε αρχίσει να «ξεφεύγει» από τους αντιπάλους του και ο Ντούσκος «πάλευε» με τον Γερμανό για το αργυρό μετάλλιο, μιας και το βάθρο φαινόταν πως είχε σχεδόν κλείσει με τους τρεις τους. Έτσι, ο Βαν Λίεροπ τερμάτισε όντως πρώτος με 6:46.11 ενώ ο Ντούσκος τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 6:47.87, αφήνοντας τρίτο τον Ζάιλντερ με 6:48.14.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, ήταν δεύτερος και στο περασμένο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Μόναχο το 2022 και τώρα προσέθεσε ακόμη μία σημαντική διάκριση στο παλμαρέ του. Παράλληλα, αυτό ήταν το τέταρτο μετάλλιο της Εθνικής ομάδας στο συγκεκριμένο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Πηγή: epirusgate.gr